Kiedy pacjenci uciekają od sztuczek prawnych po urazie kręgosłupa

W niektórych przypadkach pacjenci uciekają się do sztuczek prawnych. Wytaczają procesy, ubiegają się o odszkodowanie, starają się o renty inwalidzkie. Problem ten występuje na całym świecie. Zdaniem Keima tego rodzaju pacjenci są szczególnie wrażliwi na banknoty. Gdy zbierze się ich odpowiednia ilość, wówczas pacjent jest „wyleczony”.

Każdy lekarz leczący bóle krzyża, oprócz posiadania doświadczenia klinicznego, musi być niezłym psychologiem, by móc chociaż z grubsza odróżnić, czy ból krzyża ma podłoże ograniczone, czy psychogenne, oraz w jakim stopniu obydwa te czynniki wpływają na siebie (Frost). Jest to także niezmiernie ważne w przypadku zamiaru leczenia operacyjnego (Wiltse).

Zdaniem Fordyce istnieją dwa czynniki powodujące przechodzenie bólów krzyża w postać przewlekłą, a mianowicie: osobowość pacjenta, skłonność do wynajdywania w sobie chorób oraz do okazywania otoczeniu swych cierpień i dolegliwości, oraz niedoskonałość (niewłaściwość) leczenia ostrego, pierwszorazowego bólu krzyża. Chyba słuszne jest założenie, że pacjent zgłaszający się z bólami krzyża ma podstawy somatyczne i natury psychologicznej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>