Zapalenia wywołane przez rzęsistek pochwowy

Stosowanie gałek zawierających środki bakteriobójcze, np. ichthyol, acidum tannicum itd., daje również dobre wyniki.

W związku z dodatnim wpływem ciał rujotwórczych na błonę śluzową pochwy, która uległa przerostowi, a nabłonek jej zaczyna wytwarzać większe ilości gliko- genu, stosuje się je w przypadkach zapalenia pochwy u nieletnich dziewczynek. wyleczeniu sprawy chorobowej decyduje nieraz zgrubienie warstwy nabłonkowej ściany pochwy.

Zapalenie wywołane przez grzybki leczy się przemywaniami roztworem sublimatu (0,4-0,5:1000), a następnie pędzlowaniami gliceryny z dodatkiem sody (Rosner). Przepłukiwania roztworami sublimatu powinny być wykonywane bardzo ostrożnie po przemyciu należy dodatkowo przestrzyknąć pochwę wodą przegotowaną lub roztworem sody. U dzieci roztworów sublimatowych stosować nie wolno ze względu na wybitne wchłanianie go przez błonę śluzową pochwy.

Zapalenia wywołane przez rzęsistek poclrwowy leczy się gałeczkami pochwowymi z ichtiolem. Dobre wyniki dają również niektóre przetwory fabryczne, specjalnie w tym celu sporządzane. Nie można jednak zapominać o kąpieli lapisowej, która rozpoczyna postępowanie lecznicze.

Jeśli leczenie przedłuża się, a uplawy nie ustępują, konieczne jest doprowadzenie do zluszczenia schorzałego nabłonka pochwy przez pędzlowanie raz na tydzień sześciochlorkiem żelaza na przemian z lapisem, po czym dopiero możemy zastosować jedną z metod wpływających na podniesienie się kwasowości pochwy usunięcie z niej nieprawidłowej flory bakteryjnej.

Ze środków stosowanych w przewlekłych zapaleniach pochwy bardzo chętnie zalecane są gaiki pochwowe, zawierające 10% ichthyol, 5% ac. tannicum, itd.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>