Leczenie Nowotworu

Leczenie jest operacyjne. Nawroty są rzadkie, jeśli zaistnieją, obawa zwyrodnienia złośliwego jest uzasadniona.

Odosobnione torbiele kostne. W kościach długich, w trzonach kości udowej, piszczeli i kości ramieniowej już w dzieciństwie pojawiają się torbiele, początkowo w pobliżu nasady, później dzięki wzrostowi kości od niej nieraz dość oddalone. Obrzmienie i ból głęboko usadowiony powinny skłonić do wykonania radiogramu, w którym widzi się przejaśnienia torbielowate o gładkich ścianach, nieraz przedzielone delikatnymi przegródkami. Obraz kliniczny i histologiczny uzasadnia łączenie tej jednostki chorobowej z inną postacią chorobową, a mianowicie z umiejscowionym schorzeniem włóknistym kości — osti- tis fibrosa cystica localisata, w której widzimy włóknisty szpik, cechy przebudowy kości, komórki olbrzymie w zatokach Howshipa lub w większych skupieniach leżące. Zależnie od fazy rozwoju guza widzimy to pierwszą, to drugą lub trzecią postać (ryc. 129).

Leczenie chirurgiczne polega na doszczętnym usunięciu ogniska i wszczepieniu kości zdrowej wypełniającej ubytek.

Nowotwory złośliwe kości spotykane w wieku dziecięcym często są natury przerzutowej, i to z mięsaków nerek i nadnerczaków. Rozpoznanie po wyłączeniu kiły nie sprawia trudności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>