Napady bólów

Objawami przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego są: bolesność – nie zawsze w okolicy prawego talerza biodrowego, czasami obok pępka i w nadbrzuszu prawym, zaburzenia trawienia, okresowe napady bólów, trwające od kilku godzin do kilku dni, oraz niekiedy stany podgorączkowe. Najbardziej znamiennym objawem jest skłonność do zaostrzeń (napady bólów), które mogą wystąpić bez żadnej przyczyny, czasami w okresie miesiączki. Jeśli oprócz przewlekłego zapalenia wyrostka chora cierpi również na sprawy zapalne części rodnych wewnętrznych, zaostrzenie występuje jeszcze łatwiej.

Ze względu na podobieństwo niektórych objawów klinicznych, towarzyszących ostrym i przewlekłym stanom zapalnym wyrostka i zapaleniom przydatków macicy, rozpoznanie różnicowe jest . nieraz bardzo trudne. Należy jednak pamiętać, że w zapaleniu przydatków bóle są raczej obustronne i umiejscowione nieco niżej w podbrzuszu niż w przypadkach zapalenia wyrostka. Go więcej, promieniują od krzyża i ud. Nudności i wymioty występują znacznie rzadziej w zapaleniu przydatków, chociaż zdarzają się przypadki zapalenia wyrostka, kiedy ich nie ma wcale. Ciepłota ciała jest natomiast wyższa w przebiegu ostrego zapalenia przydatków, podczas gdy w pierwszym etapie zapalenia wyrostka nie przekracza zwykle 38?, chyba że zapalenie wyrostka od samego początku nie wykazuje skłonności do umiejscowienia lub tworzy się ropień czy to w jego ścianach, czy w okolicy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>