Upośledzenie śluzówki trąbek
Podobne upośledzenie śluzówki trąbek wywołują, obok dwoinek rzeżączki, również inne także bakterie ropotwwcze, a także prątki gruźlicy. Niezależnie od procesów zapalnych toczących się w samych trąbkach przyczyną zwężenia światła ich, powstania przeszkody na drodze wędrującego jaja oraz powstania ciąży trąbkowej mogą być zapalenia otrzewnej, pokrywającej jajowody i otrzewnej w ich sąsiedztwie (np. przy appendicitis). Wytworzone później zrosty między jajowodami a ich otoczeniem mogą być powodem przemieszczeń jajowodów, ich zagięć lub unieruchomienia, co staje się niekiedy przyczyną zamknięcia światła trąbek, mimo prawidłowego stanu śluzówrki.
Z innych przyczyn wywołujących zwłokę w wędrówce jaja do macicy pewną x rolę można przypisać wadom rozwojowym jajowodów, a więc dodatkowym, ślepo kończącym się trąbkom oraz nieprawidłowym uchyłkom w ścianie jajowodu, gdzie zapłodnione jajo może się zabłąkać. Wrodzone niedokształcenie trąbek, a przede wszystkim ich dziecięcość, mogą być również powodem powstawania ciąży pozamacicznej i to nie tylko ze względu na ich cechy anatomiczne, lecz także i na fakt, że trąbki takie nie wykonują wydatnych ruchów pcrystallycznych, które ułatwiają wędrówkę jaja do macicy, a światło ich ulegać może także zamknięciu wskutek krętego przebiegu narządu.
W ostatnich czasach przypisuje się coraz większy wpływ na powstawanie ciąży trąbkowej – wbrew dawniejszym sądom – przebytym zabiegom operacyjnym w obrębie części rodnych i ich otoczenia.
Leave a reply