Etiologia zmian chorobowych – kontynuacja

Być może również, że etiologia tych schorzeń jest czysto naturv zapalnej, a występowanie ich wespół z mięśniakami jedynie przypadkowe. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że wzrost mięśniaków w macicy wpływa w sposób niekorzystny na warunki krążenia krwi i limfy w obrębie tego narządu, powodując rozszerzenie żyl, przerost ścian naczyń tętniczych, a w przypadkach dużych guzów także wybitne poszerzenia się naczyń chłonnych.

W bardzo rzadkich przypadkach ruchomych, wielkich i uszypułowanych mięśniaków podotrzewnowych może przyjść do gromadzenia się płynu przesiękowego w jamie brzusznej (ascites). Powodem tego bywa często skręt szypuły podsurowiczego mięśniaka.

Mięśniaki macicy zaopatrywane są z reguły przez rozgałęzienia tętnicy macicznej. W rzadszych przypadkach, kiedy przyjdzie do zrośnięcia się ich z otoczeniem, mogą pobierać krew także z tętnic zaopatrujących inne narządy. Niekiedy występuje w obrębie guza szczególnie wybitny rozwój sieci naczyń krwionośnych, co daje mięśniakowi wygląd jakby ciała jamistego (myoma teleangiectałicum). Podobnie i naczynia chłonne mogą rozwinąć się w jego wnętrzu w sposób wybitny, tworząc jakby torbielki wypełnione jasną, żółtawą limfą (myoma lymphangiectaticum). Wspomniane ostatnio guzy trafiają się rzadko, a odznaczają się względnie szybkim wzrostem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>