Skład przysadki mózgowej

Fizjologiczne działanie hormonów płciowych jest wprawdzie w pewnej mierze ściśle określone, nie ogranicza się ono jednak, jak już wspominano, do narządów rodnych. Gruczoły dokrewne tworzą bowiem zwarty uklacl i zaburzenia czynności któregoś z nich wpływają na czynność innych. Dlatego też długotrwałe schorzenie jednego gruczołu dokrewnego doprowadza wcześniej lub później do zwichnięcia równowagi w całym ich układzie.

Doświadczenia lat ubiegłych wykazały pewną łączność czynnościową między gruczołami płciowymi i niektórymi gruczołami wewnętrznego wydzielania w ustroju kobiecym. Odnosi się to przede wszystkim do przysadki mózgowej, a zwłaszcza jej płata przedniego.

Przysadka mózgowa składa się z trzech części: piata przedniego (pars glandularis), piata tylnego (pars nervosa) oraz części międzyplatowej (pars intermedia), która u człowieka jest w stanie szczątkowym (lub brak jej zupełnie). Płat przedni zawiera sznury i gniazda komórek nabłonkowych rozmieszczonych w delikatnej, tkance łącznej. Rozróżniamy trzy typy tych komórek: i) komórki kwaso- chłonne (komórki alfa), 2) komórki zasadochłonne (komórki beta) i 3) komórki nie barwiące się (zwane komórkami rezerwowymi lub komórkami głównymi). W wytwarzaniu hormonów uczynniających gruczoły płciowe, czyli tzw. gonadotrofin, najważniejszą rolę zdają się odgrywać komórki zasadochłonne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>