Rozlane przewlekłe zapalenie zanikowe przymacicza

Ta postać ograniczonego i przewlekłego zapalenia otrzewnej zdarza się głównie w części pokrywającej wiązki łącznotkankowe tylnego przymacicza, może się jednak rozszerzać także i na krezkę zagięcia biodrowego kiszki grubej, jelita ślepego, ramienia wstępującego kiszki grubej, a nawet wyrostka robaczkowego. Byłby to przykład występowania zapalenia tylnego przymacicza, wespół z zapaleniem sąsiadującej z nim otrzewnej. Tego rodzaju ograniczone, przewlekłe zapalenie tkanki łącznej miedniczej doprowadza do zwężenia światła biegnących przez nie naczyń krwionośnych i chłonnych, do ucisku na nerwy, a czasem i na moczowód. Następstwa bywają poważniejsze niż po zapaleniu ropnym.

Rozlane przewlekłe zapalenie zanikowe przymacicza (parametritis chronica atrophicans diffusa) polega początkowo na wystąpieniu bliznowatych pasm i wysepek, głównie u podstawy więzadła szerokiego, szybko jednak przenosi się na części sąsiednie i w końcu zajmuje także górne odcinki tego więzadła wypełnione tkanką wiotką. W wyniku tego schorzenia cała strona miednicy przekształca się w nieruchomą masę, w której „zamurowane“ są macica, jajowód i jajnik wraz z obsługującymi je naczyniami chłonnymi i krwionośnymi, a czasem i moczowodem. Sklepienia pochwy ulegają spłaszczeniu, a sama pochwa skróceniu i zwężeniu wskutek zaniku i zbliznowacenia tkanki łącznej miedniczej w jej sąsiedztwie.

Objawy zapalenia przymacicza. Schorzenie to rozpoczyna się zwykle w 5-6 dni po zakażeniu rany. W okresie ostrym główrnym objawem jest gorączka, zwykle poprzedzona dreszczami i przekraczająca często 39-40°. Towarzyszą jej typowe oznaki zatrucia bakteryjnego (ogólne osłabienie, zawroty głowy, brak łaknienia, przyspieszenie tętna). Chore skarżą się na bóle w dole miednicy, zwykle po jednej stronie, promieniujące często ku udom i okolicy krzyżowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>